logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Modrá voda [ Turistická zajímavost ]

Valy - tak je označován kopec nad obcí. Dříve střežil její bezpečnost, ale nyní se mu nepřikládá příliš velká důležitost. V minulosti se lidé domnívali, že je pod ním ukryt poklad nesmírné ceny, ovšem spíše než zlato se nacházejí cenné druhy vyvřelých hornin. Je to především andezit. Kromě toho se zde našly i vzácné krystaly ametystu, amfibolu, augitu, barytu, grafitu, křemene, křišťálu, olivínu, opálu, pyritu a mnoha dalších, které jsou nyní uloženy ve sbírkách Moravského muzea v Brně.

Nikoho tedy asi nepřekvapí, že se o tuto oblast začali zajímat bratři Špíškové. kteří zde otevřeli v roce 1912 kamenolom.

Další kamenolom byl dán do provozu ve 20. letech v lokalitě "SKALKY" též Modrá voda, kde se těžil čedič. Bratři Špíškové se také podíleli na tom, že v roce 1932 byl v obci otevřen drtič na štěrk a výrobu cementového zboží. Po letech byly kamenolomy zavřeny, posléze byl jeden z nich zatopen vodou a v dnešní podobě je znám pod názvem MODRÁ VODA. Po drtiči na štěrk nezůstala ani památka. Připomínají jej už pouze staré fotografie. V obci se nacházely také železorudné doly, ovšem i ty jsou již zapomenuty. V dnešní době je Modrá voda hodně vyhledávána turisty jak z blízkého tak i vzdáleného okolí. Překrásné prostředí je opravdu ideální i k delšímu pobytu. Je zde možno stanovat nebo si pouze při návštěvě opéct klobásu a nadýchat se svěžího vzduchu.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Pavel Kuča org. 56, 26.03.2007 v 12:23 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2025 © Aleš Mokren a Luděk Šorm