logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

TRADICE 1999 v médiích

Několik ohlasů na konání prvního ročníku festivalu v médiích
PRÁVO 30.září 1999
Zdeněk Seiner - Tradice folklóru ožijí na festivalu
První ročník evropského festivalu tradic a folklóru TRADICE 1999 se bude konat ve dnech 3. až 9. října v Pardubicích, Chrudimi a Ústí nad Orlicí. Na první ročník byly pozvány soubory ze čtyř zemí.
"Vedle hostitelských domácích souborů se představí soubory ze Španělska, Běloruska a Slovenska", slíbil ředitel festivalu Tradice 1999 Aleš Mokren. Vedle festivalových galakoncertů, ktzeré se budou konat v úterý 5. října v Chrudimi, ve středu 6. října v Ústí nad Orlicí a v pátek 8. října v Pardubicích vždy v 19 hodin, absolvují soubory také dopolední představení pro školy. Protože se festival koná ve stejném termínu jako Městský festival Pardubice, bude otevřen úvodním programem Roztančené náměstí v pondělí 4. října na Pernštýnskémn náměstí v Pardubicích", upřesnil program Mokren.
Mimořádně atraktivní bude pro zájemce o folklór a lidové tradice španělský soubor Tierras Propias ze španělského Valadolidu, vynikající renomé předchází i běloruský dětský folklorní soubor Čabarok z Minsku a dětský národopisný soubor Matičiarik z Banské Bystrice. Východočeské soubory na festivalu budou reprezentovat Perníček a Radost z Pardubic, Jitřenka z Dolní Čermné, Kuřátka z Chrudimi a Jaro z Ústí nad Orlicí.
Pořadatelé přípravě věnovali mimořádnou pozornost, protože se takto východočeští folkloristé zapojují do řetězce evropských festivalů. "Záštitu převzaly městské úřady všech tří pořadatelských měst, spoluprořadateli jsou i hostitelské soubory, které také z drtivé většiny festival financují. Festival Tradice 1999 má i vlastní internetovou stránku na adrese www.tradice.cz, kde je program nejen v češtině, ale také v angličtině a španělštině, a kde se budou postupně objevovat další informace o jeho průběhu", doplnil ještě A. Mokren.


ČTK 3.října 1999
PARDUBICE - První ročník Evropského festivalu tradic a folklóru Tradice 1999 hostí ode dneška do soboty 9. října východočeská města Pardubice, Ústí nad Orlicí a Chrudim. ČTK to dnes řekl ředitel festivalu Aleš Mokren, podle něhož se na východě Čech představí celkem osm souborů.

Přestože festival začíná již dnes večer společným setkáním souborů v pardubickém kulturním domě Paramo, veřejnosti bude přístupný až od následujícího dne. "Oficiálně bude festival zahájen až v pondělí programem Roztančené náměstí na Pernštýnském náměstí v Pardubicích," poznamenal Mokren s tím, že v případě nepříznivého počasí se akce přesune do hudebního sálu radnice. Dodal, že kromě souborů z České republiky se představí hosté ze Španělska, Běloruska a Slovenska.

V chrudimském Pippichově divadle vystoupí jednotlivé soubory v úterý, ve středu přijedou do Roškotova divadla v Ústí nad Orlicí. Kromě tří galakoncertů pořadatelé připravili také dopolední představení pro školy.


ČTK 4.října 1999
PARDUBICE - Převážně dětské folklórní soubory ze Španělska, Běloruska, Slovenska i ČR dnes odpoledne ovládly Pernštýnské náměstí v Pardubicích. Začal zde evropský festival Tradice '99, jehož účastníci vystoupí ve třech městech budoucího pardubického kraje.

"Bylo nám líto neukázat soubory, které přijedou ze zahraničí, širšímu publiku, a také jsme chtěli ukázat, že již dnes se lidé z budoucího kraje dokáží dohodnout a spolupracovat," řekl ČTK ředitel festivalu Aleš Mokren. Prvního ročníku festivalu se účastní osm souborů. Vedle souborů Tierras-Propias ze Španělska, Matičiarik ze Slovenska a Čabarok z Běloruska v jeho programu vystoupí folklórní soubory z Chrudimi či Pardubic.

Vedle vystoupení, která přiblíží folklór cizích zemí divákům ve třech městech, jsou na programu festivalu čtyři představení pro školy. Na nich vystoupí všechny zahraniční soubory v doprovodu dětského souboru hostitelského města.

Poslední akcí festivalu bude 8. října galapředstavení v Pardubicích. Již dnes organizátoři uvažují o druhém ročníku festivalu. Měl by navštívit již čtyři města budoucího pardubického kraje a hostit téměř 20 souborů. Jeho součástí by se měla stát i přehlídka tradičních řemesel a výrobků evropských zemí. "Chtěli bychom také zprostředkovat zahraničním účastníkům i návštěvy škol. Mohli by tak poznat, jak vypadá výuka jejich vrstevníků u nás, naše děti by zase dostaly možnost využít svých jazykových znalostí," uvedl Mokren.
DALŠÍ INFORMACE: Festival Tradice
Zveřejněno 10.09.2002 v 20:11 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm