logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Vyznání prof. Kamily Mošové

Ačkoliv bydlím již od roku 1936 trvale v Praze, můj vztah k Valašskému Meziříčí je velmi srdečný. Když slyším J. Šulákovou, tu se vracím v myšlenkách do svého rodiště Valašského Meziříčí, důvěrně zvaného Mezříč. Na dětské chvíle u Bečvy vzpomínám nejraději.

Valašské Meziříčí - Valašské Athény, jak bylo toto krásné město za mých časů nazýváno, mělo totiž osmitřídní reálné gymnázium a desítky absolventů odcházely na vysoké školy a jako lékaři, profesoři, spisovatelé a básníci i herci, například R. Brzobohatý nebo F. Hanus, proslavili své rodiště.

Do světa valašských tanců a písní uvedli nás žáky dva profesoři. Na učitelském ústavu to byl prof. Jan Nepomuk Polášek a na meziříčském gymnáziu v tanečním krúžku prof. A. Kubeša. Právě J. N. Polášek s A. Kubešou sbírali po celém Valašsku lidové písně a tance a potom je vydali v pěti zpěvnících, které sloužily také k uchování tanců, neboť tam byl také uveden jejich popis. Kromě školy se o poznávání Valašska a jeho kultury zasloužil také Sokol, který pořádal v létě výlety do nejbližšího okolí. V Sokole jsme hodně zpívali a učili se lidové tance ze všech oblastí naší republiky, hlavně však z Valašska. V zimním období bývaly v neděli odpoledne taneční čaje a i zde se mezi oblíbené moderní tance vloudily některé valašské tance, například Trnka, oblíbené Pilky, někdy i Točená. Zde mohli ogaři ukázat své odzemkové umění. V zimě, v době bálů, jsme se "vyřádili" na papučovém bále, kde se opravdu tančilo ve valašských papučích, které byly na naše tance "jako dělané". Toto vše zanechalo v mé mysli nezapomenutelné vzpomínky, které se mi velmi často promítnou i do snů.

Dalším místem poznání i poučení byly Rožnovské slavnosti. Zde jsem viděla, jak zazpívat a tančit valašské tance. Také časté návštěvy Rusavy se zvláštními kroji i písněmi byly vždy bohatou inspirací. A ještě to byl dodnes konaný a velmi oblíbený Moravský ples, kde každý valašský soubor ukázal ve svých krojích, co umí. To vše, co jsem v mládí viděla a zažila, vytvořilo můj trvale vřelý vztah k rodnému Valašsku.

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 12.08.2003 v 21:41 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2019 © Aleš Mokren a Luděk Šorm