logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

36. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti

Festivalový zpravodaj
24. - 29. 8. 2005
plakát 2005

Jako již tradičně poslední srpnový víkend v Liptále patřil folklóru. Proběhl zde již 36. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti. Soubory z celého světa se začaly sjíždět do Liptálu už v úterý. Jednalo se o soubory z Peru, Itálie a Ruska. K nim během týdne přibyly soubory z Turecka, Francie, Bulharska, Číny a Slovenska, aby nám všem ukázaly část folklóru ze své země.

Slavnosti organizoval Obecní úřad Liptál, Krajský úřad Zlín, Folklorní sdružení ČR a Folklorní sdružení Lipta Liptál.

Záštitu nad festivalem převzal ministr životního prostředí ČR Libor Ambrozek, předseda podvýboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Josef Smýkal a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.

Ve středu a ve čtvrtek se zahraniční soubory představily ve Všemině a na Vsetíně (náměstí + Panská zahrada).

V pátek 26. 8. 2005 od 19. 00 začal společný večer zahraničních souborů s domácím souborem Lipta. Jednotlivé soubory ukázaly, ale hlavně učily část ze svého repertoáru ostatní nadšence folklóru a to nejen z řad tanečníků. muzikantů a zpěváků, ale také z řad návštěvníků.

V soboru 27. 8. 2005 v 10. 00 hod. byla zahájena výstava " Sami doma", díla Josefa Dubšíka, Mileny Dubšíkové a Jana Ignáce Říhy a také řezbářské dny, které probíhaly po celý víkend. Hasiči předvedli svou starou stříkačku z r. 1905.

V hlavním dětském pořadu pod názvem "Děti dětem", který začal ve 14.oo hod. vystupovaly děti ze souboru Iskerka Brno, Světlovánek Bojkovice, Kornička Trenčín a domácí soubor Malůšata a Malá Lipta. V programu také zazpíval Stříbrný zpěváček z Velkých Losin Roman Hoza z Hulína a účastník soutěže Adam Volný ze Zlína.

První okénko zahraničních souborů v 15.30 hod. uvedl svou zdravicí hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, předseda podvýboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Josef Smýkal a senátorka Alena Gajdůšková. Během hodiny a půl se nám představily soubory z Peru, Francie a Ruské federace.

Od 17. 00 hod. na podiu dostal prostor Divadelní soubor Chaos se svou hrou " Čí je to svatběnka" - podle Miloše Kulišťáka. V rámci tohoto programu se představil i domácí soubor FoS Lipta Liptál, který letos oslaví své 75. výročí.

Jako již tradičně od 18. 30 hod. byl čas vymezen startu horkovzdušného balónu, který bez problémů odstartoval a potěšil tak přihlížející.

Od 19. 00 hod dostaly opět prostor zahraniční soubory z Itálie, Turecka a Slovenka. Od 20. 30 hod. začal zbojnický program s názvem "Valaši z daleka i z blízka". A opravdu se jednalo o zbojníky z daleka - Podpoľanec z Detvy, a z blízka - FoS Lipta, Vsacan, Radhošť a VUS Ondráš. V programu byly k vidění zbojnické figury, valašské točivé tance, ale i s humorem pojaté témata - Lyžníci - soubor Radhošť a WC Dance -VUS Ondráš. V programu se také představili finalisté soutěže ve zbojnickém tanci Jakub Ekart ze Vsacanu a Jožka Goláň z Radhoště.

Ve 22. 00 hod. začaly "Čertovinky" v podání VUS Ondráš, které zpestřily závěr večera všem divákům, kteří zcela zaplnili hlediště.

Po půlnoci začal ohňostroj a pokračovalo se s dechovou hudbou Liptálanka a s cimbálovou muzikou Jánoš.

Nedělní program začal bohoslužbou v Římsko-katolickém a Českobratrském kostele v Liptále za účasti zahraničních souborů. Jelikož počasí nepřálo, slavností průvod z horní části obce Liptál po nové komunikaci vyzdobené 142 břízkami proběhl trochu netradičně a to projetím obcí autobusy s vlajkonošem. Během průvodu ovšem déšť ustal a jednotlivé soubory se mohly předvést alespoň v závěru průvodu.. I přes nepřízeň počasí se průvodu účastnili i milí hosté ministr životního prostředí Libor Ambrozek, senátorka Alena Gajdůšková ze Zlína a místostarosta Vsetína Lubomír Gajdušek.

Diváci v areálu během průvodu mohli poslouchat koncert lidového orchestru bulharského národního rozhlasu Sofie a koncert dechové hudby Valaška z Valašských Klobouk.

Galaprogram 36. Mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti vyvrcholil sice s hodinovým zpožděním, během níž se děvčata z Lipty pokoušela a zdárně vysušila podium promáčené deštěm, ale určitě to neovlivnilo kvalitu programu. Zdravice pronesli pan Libor Ambrozek, paní Alena Gajdůšková a pan Miroslav Vaculík a tím, zahájili galaprogram. Během dvou hodim se na podium vystřídaly soubory z Číny, Francie, Itálie, Peru, Slovenska, Turecka a domácí soubor Lipta.

Mezi vzácné hosty, kteří také navštívili Liptálské slavnosti patřil generální sekretář festivalu v Šanghaji v Číně Yunfang Zhu a víceprezident světové asociace IOF Etien (doplnit FoS)

Krásnou tečku za 36. ročníkem Liptálských slavností udělala dechová hudba Valaška, které hrála k tanci a poslechu do pozdních hodin.

Velké poděkování patří programovému řediteli festivalu panu Miroslavu Ekartovi a všem pořadatelům v čele s panem Ladislavem Michálkem.

Festivalový štáb pod vedením Evy Maliňákové vydal dvě čísla Folklorního zpravodaje, kde vedle zdravic a perliček ze života na Festivalu byly i organizační pokyny.

Andrea Maliňáková, tajemník festivalu
andrea.malinakova@post.cz

MFF Liptál 2005
MFF Liptál 2005
9356
9361

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 30.08.2005 v 17:48 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2021 © Aleš Mokren a Luděk Šorm