logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Slavnosti perníku: loutky, dechovka a ježibaba

Pardubice - Včerejší pardubické Slavnosti perníku byly pro desítky dětí hlavně setkáním s ježibabou. Měla plnovous, dřevěnou pekařskou lopatu a hlídala opravdickou perníkovou chaloupku. Děti, které překonaly strach a objely perníkové stavení na lopatě, si z něj za odměnu mohly uloupnout perníček.
"Tohle jsme si nemohli nechat ujít. Původně jsem nevěřila, že náš Petr na lopatu skutečně nasedne. Je to ale odvážný kluk. Ten perník si zasloužil," pochválila svého syna Jana Brázdová a vzápětí mu vysvětlovala, že už pro další perník k ježibabě nemůže. "Musí přece zbýt i na ostatní děti," řekla pětiletému synovi a vlekla ho k jiné atrakci.

Z nádvoří zámeckého paláce přitom vyhrávala dechovka, kterou zdatně překřikovali pávi usazení v příkopu, ochotně předvádějící své pestré peří. Před bývalou konírnou rozložili stánky trhovci a lidoví řemeslníci.
Slavnosti perníku oživily loutky, dechovka a ježibaba
Kromě perníku a forem na jeho pečení tu byly k mání medovina, indiánské ozdoby, obrázky i poněkud nestylové pouťové občerstvení, jako jsou hot-dogy a langoše.

Velký dav dětí se soustředil před loutkovým divadlem, které přehrálo několik klasických pohádek. "Tak tohle je novinka i pro mě. Pouliční loutkové divadlo jsem ještě nikdy neviděl," řekl Miroslav Valenta, který měl v davu dětí pod malinkým jevišťátkem dvě dcery.

Stovky návštěvníků si mohly prohlédnout stálé muzejní expozice, dát svůj hlas letošní Královně perníku nebo poslouchat vystoupení dechovky Pernštejnka a skupiny Maruščiny jahody. Dechovka potěšila zejména důchodce, kteří se usadili do plastových křesílek v podloubí nádvoří zámku.

"Konečně něco i pro nás pamětníky. Z většiny akcí, které se v Pardubicích odehrávají, mám pocit, že jsou jen pro mladé. Důchodci jako by nebyli vítáni. Tady to ale tak není, proto příští rok přijdu zase," řekla dvaasedmdesátiletá Anna Suchá. Děti si mohly v zámeckých sálech malovat nebo stavět ze slavné stavebnice Merkur. Spousta atrakcí totiž byla kvůli dešti schovaná pod zámeckou střechou.

Mladá fronta DNES - pardubický kraj
9.5.2007 s. C1-C2

DALŠÍ INFORMACE: Slavnosti perníku
Zveřejněno 09.05.2007 v 16:57 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm