logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

CM Bača na festivalu Staré nôty mladých strún Európy

Ve dnech 4.- 6. května 2007 v Terchové na Slovensku vyvrcholila třídenním setkáním mladých lidových hudeb z pěti evropských zemí unikátní akce s názvem "Staré nôty mladých strún Európy ".

V letošním roce proběhl pod tímto názvem již 17.ročník mezinárodního festivalu tradiční a lidové hudby mladých interpretů. Festivalu se zúčastnilo 32 hudeb ze Slovenska a 6 zahraničních seskupení.

Cimbálová muzika "BAČA" z Valašského Meziříčí, reprezentující svým repertoárem Valašsko, se festivalu zúčastnila jako jediný zástupce z České republiky.
Pro zahraniční účastníky začal festival již 28.4. na různých místech Slovenska.

Bača na SNMS

CM BAČA začala své účinkování v rámci festivalu vystoupením v rámci 5 koncertů na Myjavě a jejím okolí společně se soubory s Polska a Běloruska. Oblast Myjavy je pověstná nejen výbornou slivovicí, ale pro muzikanty především spojením s hudbou vynikajícího lidového muzikanta Samka Dudíka, na jehož odkaz navazují myjavské soubory Kopaničiar a Kopaničiarik. Šestý koncert úvodní části festivalu se konal na Mierovom námestí v Trenčíně. Odměnou pro účastníky byla prohlídka Trenčanského hradu a krásné výhledy na střední Pováží.

Hostitelem zahraničních souborů a pořadatelem byl Kultúrny dom Samka Dudíka na Myjavě, který svou úlohu zvládl s naprostým přehledem a všichni účastníci tak mohli být zcela spokojeni s podmínkami, které přispěly nemalou měrou k výborným uměleckým výkonům účastníků.

Druhá část festivalu proběhla v Červeníku u Hlohovce, kde hostitelem byl místní soubor "Mladý huslisti", se kterým cimbálovku BAČA pojí přátelství navázané již na předcházejících akcích, kde obě mladé muziky společně účinkovaly. V rámci této etapy festivalu bylo uspořádáno dalších 5 koncertů, v nich předvedli publiku svá vystoupení běloruští, polští a moravští muzikanti spolu s domácím "Mladými huslisty". I zde probíhal festival v pohodě, která se kladně projevila ve výborné atmosféře všech koncertů.

Vyvrcholení celého festivalu bylo situováno do Terchové, kde CM BAČA spolu s domácími hudci vyhrával již na samém zahájení - zapálení Veĺkej vatry tradícií. Dále se muzika představila ve dvou programech v Terchové společně s dalšími zahraničními účastníky festivalu, vystoupením v Múzeu kysuckej dediny na Vychylovke a také v závěrečném galakoncertu celého festivalu - 17. SNMS-E v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Terchové.

Bača

Ve všech vystoupeních muzika BAČA hrála valašské písně - podstatnou část repertoáru přitom tvoří melodie z valašskomezříčska. Na postu primáše osmičlenné muziky se střídali Lukáš Krupa a Luboš Peml, svým osobitým projevem k výkonům muziky přispěl i nejmladší desetiletý Daniel Macho, jako sólisté na své nástroje se projevili především Jaroslav Čapka na cimbál a Radek Bryol na klarinet. Na svých postech se neztratili ani flétnistka Bětka Konvičná a kontráš Martin Bryol, muziku tvrdil na basu Ondra Kneisl.

Potlesk na otevřené scéně sklízela především při tónech čardáše "Kerý dobrý gazda" a rovněž slova písně "My zme Valaši" nutila mnohé posluchače ke společnému notování. Píseň, kterou se muzika v mnoha případech se svým obecenstvem loučila "Pochylá chalúpka" utkvěla v paměti i mnoha zahraničním účastníkům. Skutečnost, že se CM BAČA na festivalu mezi 40 účastníky neztratila, dokumentuje i obdržení pozvání na mezinárodní hudební festival v běloruském Minsku.

CM BAČA měla poprvé možnost účastnit se hudební akce takového rozsahu a věřím, že účast na ní bude jedním z impulzů k dalšímu muzikantskému růstu kapely a jejich členů.

Poděkování souboru Bača pořadatelům festivalu SNMS 2007

V.M.
Ctirad Bryol
vedoucí CM BAČA

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 10.05.2007 v 00:46 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2021 © Aleš Mokren a Luděk Šorm