logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Účinkující soubory - TRADICE 2001

Na festivalu bylo možné vidět soubory z Maďarska, Chorvatska, Slovenska, Lotyšska a samozřejmě z Čech.
Dětský folklorní soubor VYSOČÁNEK
- Hlinsko
Soubor pochází z prostého a malebného kraje Českomoravské vysočiny. Ve své tvorbě čerpá z bohatství lidových tradic českého Horácka. Vysočánek vznikl v r. 1965 na ZŠ Smetanova ul., Hlinsko. Navštěvují jej děti ve věku od 4 do 15-ti let. Soubor se účastní řady festivalů a přehlídek na domácí půdě (Strážnice, Telč, Pardubice, Kroměříž, Mělník). Má za sebou i cesty do zahraničí a ocenění z mezinárodních festivalů (Švédsko, Rakousko, Palma de Mallorca - 2. místo v dětské kategorii na 7. světovém festivalu folklórního tance, Sicilie Agrigento - Cena tisku). Trvale spolupracuje se skanzenem na Veselém Kopci.

Dětský folklorní soubor JITŘENKA
- Dolní Čermná
Jitřenka, kterou za pět let její existence prošlo na šedesát dětí zpracovává místní podorlický region, má vlastní dětskou muziku a jejich pásma "Na pastvě", "Jarmark" "Čermenské štandrle" a další okouzlila u nás i na Slovensku, v SRN, Slovinsku a Polsku. Čermenské slavnosti, které soubor pořádá patří k festivalům, které se mohou pyšnit nejen zahraniční účastí, ale také nádhernou atmosférou.

Dětský folklorní soubor KUŘÁTKA
- Chrudim
Působí v Chrudimi šestým rokem. Děti pracují ve čtyřech skupinách. Ti nejmladší jsou ve věku 3 let, nejstarší v 15-ti sice soubor opouštějí, ale duší jsou stále malými Kuřátky, kteří se vracejí ke svým dětským hrám a kamarádům. Děti se věnují zpracování materiálu z oblasti Českého Horácka, Chrudimska, Nasavrcka, částečně i Polabí. Bohatý pěvecký i pohybový materiál jim dává dostatek prostoru ke ztvárnění mnoha her, říkadel, tanců a zvyků. V současnosti má soubor 60 členů a vlastní muziku. Soubor reprezentoval region Chrudimska na několika festivalech a přehlídkách v České republice.

Folklorní soubor PERNÍČEK
- Pardubice
Perníček a Marcipánek jsou dva voňavé názvy oddělení pardubického folklorního souboru, který se věnuje domácímu regionu. Původní choreografie a úpravy muziky slavily již třikrát úspěch na národní přehlídce a pro příští rok si soubor vytančil účast na Zemské přehlídce. Úroveň souboru ocenili během uplynulých dvanácti měsíců diváci v republice ale také v Anglii a Turecku a poslechnout si ji můžete i na souborovém CD "Vánoce s Perníčkem a jiná pohlazeníčka".

Soubor písní a tanců RADOST
- Pardubice
Již dvaadvacetiletou historii má soubor, který úspěšně prezentuje folklor Pardubicka, Hradecka a Chrudimska na desítkách vystoupeních. V jeho několika odděleních pracuje na 140 dětí, která se mohou pochlubit i takovými úspěchy jakým je hlavní cena za muziku a jevištní projev na festivalu v turecké Burse. Muziku si můžete poslechnout na CD "Rozdáváme radost...", potvrzením kvalit je letošní účast na národní přehlídce dětských souborů v Jihlavě.

Folklorní soubor JARO - Ústí n. Orlicí
Dospělý pětadvacetičlenný soubor, který již třicet let zpracovává Podorlicko. Vedle účasti na domácích i zahraničních festivalech pořádá vánoční a velikonoční koncerty, jeho muzika si vedle domácího regionu občas odskočí i na Moravu či Slovensko.

Národopisný soubor KOHOUTEK - Chrudim
Dospělý pětatřicetičlenný soubor patří k předním českým souborům. Jeho domovským regionem je Chrudimsko, Nasavrcko a Hlinecko. K působivým programovým blokům patří například pásmo "Milé paní, milí páni, tak to chodí v milování". Vedle kazety "Zazpívej Kohoutku vesele" se právě v těchto dnech dostalo na svět CD "Putování".

Folklorní soubor BALDRIÁN - Pardubice
Komorní třináctičlenný soubor pracuje v Pardubicích dva roky. Zvyk stavění máje, vojna, verbování, láska a Svatojánská noc jsou námětem pásma "Máje i Svatej Ján, štěstíčko přejou nám", Štědrá koleda králů" je pásmo o Štědrém dnu, koledě a Třech králích. Programový blok "O perníkových panenkách" má premiéru právě letos v říjnu.
DALŠÍ INFORMACE: Festival Tradice
Zveřejněno 10.09.2002 v 20:04 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm