logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Účinkující soubory - TRADICE 1999

Prvního ročníku festivalu TRADICE se zúčastnily tři zahraniční soubory a pět českých.
Grupo de cultura tradicional
TIERRAS - PROPIAS - Valladolid - Španělsko
Mládežnický soubor z města Valladolid ve střední části Španělska v regionu Castilla ozdobí festival jižním temperamentem. Vznikl v roce 1995, jeho členové však mají bohaté zkušenosti z práce v jiných souborech. Zpracovávají svůj domovský region, ale také tradiční tance a zvyky z různých oblastí Španělska. Na festivalu se představí se svými dvěma odděleními - dětskou a dospělou složkou. Obě se však v některých tancích a obřadech prolínají. Vedle účinkování v největších městech Španělska prezentovali své umění i na festivalech v Belgii a Francii.

Dětský folklorní soubor Čabarok
- Minsk - Bělorusko
Tento soubor, který má stejně jako ostatní soubory tři oddělení od nejmenších dětí až po dospělou muziku, patří k nejlepším v Bělorusku. Jeho vystoupení mají vždy nejvyšší kvalitu a díky tomu je zván na festivaly po celém světě včetně zámoří, např. Polsko, Bulharsko, Francie, Turecko, Anglie, Makedonie, Jugoslávie... Vznikl v roce 1986 a při Minském domě dětí a mládeže v něm pracují děti od šesti do dvaceti let.

Detský národopisný súbor Matičiarik
- Banská Bystrica - Slovensko
V podání souboru, který pracuje od devadesátého roku uvidíme tance z Horehronia, ale i Liptova a Turca. V souboru pracuje na 150 dětí od tří let, jedinečností je práce s původním výzkumným materiálem, který dosud nezpracovával žádný jiný soubor. V uplynulém roce se Matičiariku podařilo postoupit mezi šestnáct nejlepších souborů Slovenska a tak lze bez nadsázky říce, že patří k tomu nejlepšímu z dětského folkloru u našich nejbližších východních sousedů.

Dětský folklorní soubor Jitřenka
- Dolní Čermná
Jitřenka, kterou za pět let její existence prošlo na šedesát dětí zpracovává místní podorlický region, má vlastní dětskou muziku a jejich pásma "Na pastvě", "Jarmark" "Čermenské štandrle" a další okouzlila u nás i na Slovensku, v SRN, Slovinsku a Polsku. Čermenské slavnosti, které soubor pořádá patří k festivalům, které se mohou pyšnit nejen zahraniční účastí, ale také nádhernou atmosférou.

Dětský folklorní soubor Kuřátka
- Chrudim
Působí v Chrudimi od roku 1994. Náměty a inspiraci čerpají děti z bodatého dědictví Českomoravské vysočiny - především Nasavrcka a severního Horácka. Každoročně pořádají Jarní bál v Nasavrkách, účastní se festivalů a svou dovednost prezentují nejen na vystoupeních, ale také například na audiokazetě s názvem "Hej, hej, koleda".

Folklorní soubor Perníček
- Pardubice
Perníček a Marcipánek jsou dva voňavé názvy oddělení pardubického folklorního souboru, který se věnuje domácímu regionu. Původní choreografie a úpravy muziky slavily již třikrát úspěch na národní přehlídce a pro příští rok si soubor vytančil účast na Zemské přehlídce. Úroveň souboru ocenili během uplynulých dvanácti měsíců diváci v republice ale také v Anglii a Turecku a poslechnout si ji můžete i na souborovém CD "Vánoce s Perníčkem a jiná pohlazeníčka".

Soubor písní a tanců Radost
- Pardubice
Již dvaadvacetiletou historii má soubor, který úspěšně prezentuje folklor Pardubicka, Hradecka a Chrudimska na desítkách vystoupeních. V jeho několika odděleních pracuje na 140 dětí, která se mohou pochlubit i takovými úspěchy jakým je hlavní cena za muziku a jevištní projev na festivalu v turecké Burse. Muziku si můžete poslechnout na CD "Rozdáváme radost...", potvrzením kvalit je letošní účast na národní přehlídce dětských souborů v Jihlavě.

Folklorní soubor Jaro - Ústí n. Orlicí
Dospělý pětadvacetičlenný soubor, který již třicet let zpracovává Podorlicko. Vedle účasti na domácích i zahraničních festivalech pořádá vánoční a velikonoční koncerty, jeho muzika si vedle domácího regionu občas odskočí i na Moravu či Slovensko.
DALŠÍ INFORMACE: Festival Tradice
Zveřejněno 11.09.2002 v 18:53 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm