logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Festival TRADICE 2002 úspěšně skončil

V sobotu skončil 4. evropský festival tradic a folkloru TRADICE 2002. Festivalové programy v šesti městech Pardubického kraje vidělo přes tři tisíce diváků. Záštitu nad festivalem měl hejtman kraje ing. Roman Línek.
Závěrečným Evropským bálem skončil pro jeho třistapadesát účastníků festival TRADICE 2002. Zábavě, na které si tanečníci souborů zatančili společně tance zemí, které na festivalu reprezentovali, předcházel neveřejný pořad "Sami sobě", kdy se účinkující mohli vidět navzájem. Předchozí festivalový program probíhal na několika místech kraje současně a sobotní odpoledne bylo příležitostí pro soubory setkat se a společně bavit.
Odpolední sobotní pořad "Jarmark Evropy" u jednoho z partnerů festivalu - hypermarket Globus, proběhl vzhledem k nepřízni počasí uvnitř obchodního domu a vystoupily na něm všichni zahraniční hosté festivalu. Těmi byli MINIRIMPPA z Finska, FLORILE BIHORULUI z Rumunska, MERANI z Gruzie a soubor SPRIDITIS z Lotyšska. Hodinu a půl zněly Globusem melodie ze severu i jihu a zaujaly desítky nakupujících, kteří sledovali umění tanečníků i výkony muzikantů.
Živou hudbu měly dva souboru, rumunský a finský. Muzikanti ze souboru Florile Bihorului představili na festivalu typické nástroje pro oblast Bihor, kterou soubor zpracovává, kombinaci houslí a ozvučnice podobné trubce. Tato "houslotrubka" zaujala stejně jako laponská píseň beze slov, kterou se prezentovali muzikanti souboru Minirimppa z Finska. Strhující byl nejen vokální projev zpěvačky prezentující prastarou melodii, ale i rytmický doprovod na ruční bubínek potažený sobí kůží.
Vynikající atmosféru měl páteční večerní galakoncert v Pardubicích, který z části shlédl i primátor města jenž před ním pozdravil vedoucí účastnických a spolupořádajících souborů. Festivalové koncerty byly hojně navštíveny především dětmi a mládeží a v každém městě a obci byli účastníci pozdraveni starostou nebo místostarosty. Letos se poprvé podpora míst snoubila i s podporou zastupitelstva Pardubického kraje a s osobní záštitou jeho hejtmana ing. Romana Línka.
Čtvrtý ročník festivalu TRADICE je tedy již minulostí. Díky obětavé práci pořadatelů ze souborů Jaro (Ústí n. Orlicí), Jitřenka (Dolní Čermná), Kuřátka (Chrudim), Perníček a Radost (Pardubice), Vysočánek (Hlinsko), Střediska kulturních služeb města Svitavy a hlavního pořadatele Agentury Tradice navštívilo za čtyři uplynulé roky festivalové programy téměř sedmnáct tisíc diváků, kteří viděli dvacet pět folklorních souborů, z toho osmnáct zahraničních z patnácti zemí Evropy.
V příštím roce, při jubilejním, pátém ročníku se pořadatelé chtějí vráti i k velkému lidovému jarmarku, který se letos nepodařilo z důvodu nedostatku finančních prostředků uspořádat, na festival budou pozvány i některé soubory, které se účastnily prvních ročníků festivalu. Zároveň však bude zachována tradice představit některou z dalších zemí Evropy, která se ještě na festivalu neprezentovala, pravděpodobně půjde o soubory z Francie a Itálie.
DALŠÍ INFORMACE: Festival Tradice
Zveřejněno 20.10.2002 v 19:29 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm