logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Na Hronovické bude nadílka - Pardubické noviny - 20.12.2001

Pardubice - Nasát atmosféru nejkrásnějších svátků v roce mohou milovníci tradic opět v pátek od 16 a 19 hodin na Hronovické scéně Východočeského divadla při dalších reprízách Štědré koledy králů.
Hra je napsána pro potěchu všech, co se dokážou v tomto předvánočním shonu zastavit, radovat se z prostých věcí a lidského člověčenství.
I proto si tuto hru přichystali divadelníci též na Štědrý den. Úderem půlnoci začne tímto představením, byť ve zkrácené podobě, sbírka na rekonstrukci původní opony.
Autorem libreta a zároveň režisérem Štědré koledy králů je neúnavný propagátor folklóru v Pardubicích Aleš Mokren. Tomu se podařilo vhodně spojit hned několik pásem, která jsou provoněná lidovými koledami a vánočními zvyky.
Příjemná "lidová vánoční hra" je zároveň zkouškou pro všechny účinkující. Pro pardubický folklórní soubor Baldrián je tato zkušenost jedinečnou příležitostí uplatnit své divadelní schopnosti.
Naopak pro herce Východočeského divadla je Štědrá koleda králů krokem do oblasti, která je u mnohých jen málo prozkoumaná. A tak je velmi zajímavé sledovat, jak si v těchto úlohách vedou.
Pro některé jde o milé zpestření repertoáru. Například Alexandrovi Postlerovi sedí role hospodáře, stejně jako Lídě Vláškové postava jeho laskavé ženy. Kouzelná je Petra Janečková jako čertice, v netradiční úloze Mikuláše či krále Kašpara se představil Pavel Doucek, jenž však do této hry asi nedal úplně vše.
Za zmínku stojí i statečný výkon nejmladších herců Lucií Vindemanové a Mokrenové (dítka s houslemi a flétnou), které zaslouží uznání za pěkný pěvecký i muzikantský přednes.
Spojení pardubických herců a muzikantů z folklórního souboru Baldrián se rozhodně vyplatilo a je hezkým vánočním dárkem publiku.

TOMÁŠ DVOŘÁK
Zveřejněno 20.12.2001 v 21:20 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm