logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Stavění máje plné dobrodružství - Pardubické noviny - 2.5.2002

Pardubice - Dvanáctimetrová májka zdobí od úterního odpoledne nádvoří pardubického zámku. Všem místním dívkám ji postavil folklórní soubor Baldrián, který tuto tradici ctí od roku 2000.
První májka v novodobé historii však byla ve městě k vidění už v roce 1994. Po roční odmlce se tento zvyk do Pardubic opět vrátil a nyní je již nedílnou součástí cyklu zvaného Český rok.
Letošní májka pochází z lesů okolo Chrudimi a Heřmanova Městce.
"Tentokrát to byla hodně dobrodružná cesta, protože scházelo několik mužů," uvedl Aleš Mokren z pořádající Agentury Tradice, podle něhož nehrozí nebezpečí, že by někdo z přespolních pardubickou májku ukradl.
"V tomto ohledu je výhodou, že se zámek večer z bezpečnostních důvodů uzavírá. My se naopak můžeme klidně vypravit s pilou do Piletic, kde stojí hradecká májka," vtipkoval Aleš Mokren, jenž zároveň hraje, zpívá a tančí v Baldriánu.
Tento soubor se divákům předvedl se zlomkem pásma Máje, svatej Ján, štěstíčko přejou nám, aby přiblížil, jak se kdysi pod májkou tančilo, hralo, zpívalo a veselilo.
Všechny přítomné dívky si pak mohly uvázat svou mašli na věnec májky. Muži se zase snažili, seč jim síly stačily, aby se upravený vysoký štíhlý strom ozdobený stuhami dostal na předem stanovené místo a do správné polohy.
Byla to docela fuška, ale nakonec dopadlo všechno tak, jak mělo, za což si členové Baldriánu a jejich pomocníci vysloužili potlesk.
Ovacemi byl odměněn i host letošního stavění máje, ostravský Holúbek. Ačkoliv se někteří jeho členové trochu prali s ne zrovna ideálním prostředím pro tanec a dokončili svou produkci třeba jen s jednou botou, zanechali v Pardubicích velmi dobrý dojem.
Ten potvrdili i při včerejším vystoupení v Kulturním domě Dukla na tradičním Vítání máje s domácími soubory Radost a Perníček.
TOMÁŠ DVOŘÁK
Zveřejněno 02.05.2002 v 20:36 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm