logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Martinské posvícení opět s Baldriánem - Pardubické noviny 18.11.2002

Pardubice - Lidové písničky a pohodová polonéza zahájily sobotní Martinské posvícení, které v rámci cyklu Český rok s podporou města Pardubic uspořádal tradičně Kulturní dům Dubina, Agentura Tradice a Folklorní soubor Baldrián.
Dva páry tanečníků z Baldriánu brzy roztančily publikum, na kterém bylo vidět, že tento druh zábavy provozuje a zná. Páry starších i těch později narozených hodovníků se dlouho nerozmýšlely. Tanečníci hromadně opustili stoly se zabíjačkovými dobrotami a zkusili si kolektivní jednoduché lidové tance.

Kupodivu i východočeské písničky, z nich nejznámější je "Náchodský zámeček", jsou velice půvabné, i když zdaleka ne tak často prezentované, jako ty, které předvedla cimbálová muzika Linda z Moravy. Ta se svými písničkami před třemi lety okouzlovala dokonce Brazílii. Tančili a zpívali také hosté z Old Stars Hradišťan, kteří nabídli moravské lidové i svižnější čardáše.
Dobrá duše Baldriánu Aleš Mokren nám řekl: "Martinské posvícení se konalo o Martinu a nejbližší neděli. Slavilo se na ukončení hospodářského roku, kdy hospodář platil čeledi pšenicí a bramborami za služby. Někde se mu také říkalo sýpka. Podle toho, zda jim dobře nasypal, se zaměstnanci rozhodovali, zda budou u hospodáře pokračovat," dodal Mokren.

Jitrničky na stolech hostí dlouho nezůstaly a o dobré víno nouze nebyla. Závěrečné "békání u baru" ještě podtrhlo skvělou zábavu. (hm)
Zveřejněno 26.11.2002 v 00:55 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm