logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Tři králové malovali křídou - Pardubické noviny 7.1.2003

Pardubice - Tradiční obchůzku Tří králů Pardubicemi připravila včera Agentura Tradice. Stalo se tak již pošesté od roku 1997, v loňském roce přitom tento zvyk museli vynechat, když do obchůzky zasáhla nemoc. Tři králové z pardubických folklórních souborů letos opět svým vinšováním popřáli vše dobré hospodářům i jejich navštíveným příbytkům.
Obchůzku začali muži s korunami na hlavách o půl páté odpoledne na chodbách krajského úřadu, odkud se vydali na magistrát k primátorovi Jiřímu Stříteskému. Poselství Tří králů nevynechalo ani studio Českého rozhlasu a Informační centrum města Pardubic na třídě Míru. Po více než hodinovém putování jej již tradičně zakončili v restauraci Philadelphia.
"Psaní tří iniciál K+M+B mělo letos několikerou symboliku," uvedl Aleš Mokren oděný do královského, leč prostého kostýmu.

"Kromě již zmíněného zajištění přízně příbytků, na něž je křídou píšeme, také znamenají, že Tři králové jsou letos ze souborů Karmazín a Baldrián a všichni jsou muzikanti. Navíc příjmení králů začínají také na stejná písmena - Kmoníček, Mokren a Branda. A do třetice, stejně jako v dávných dobách, jeden z králů je vzdělán jako kantor. A ti právě v českých vsích po tříkrálové koledě chodili."
Včerejší ukázka lidového zvyku je první z cyklu Český rok, který Agentura Tradice připravuje ve spolupráci s pardubickými folklórními soubory. Pardubice čekají 14. února Muzikantské přástky aneb Setkání pardubických lidových muzik. Na březen je připraven Pardubický masopust, na duben Vynášení smrti, Honění Jidáše, Lidové velikonoce a Stavění máje. V červnu lidové soubory z Pardubic předvedou veřejnosti Svatojánskou noc. Další akce jsou pak plánovány na podzim.
(pd)
Zveřejněno 10.02.2003 v 00:34 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm