logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

47. valašský bál souboru Rusava

na bále se bavili folkloristé z devatenácti souborů
Již po čtyřicáté sedmé se v Bystřici pod Hostýnem konal valašský bál, který každoročně pro své přátele a příznivce pořádal valašský soubor písní a tanců Rusava. Akce, která je rovněž setkáním folkloristů z celé Moravy a nezřídka i míst vzdálenějších, má v Bystřici pod Hostýnem již bohatou, dlouholetou tradici. Díky rekonstrukci kulturního zařízení spolku Sušil bylo sice nutné nalézt náhradní prostory a přesunout termín neobvykle na leden, ale ani to neodradilo návštěvníky a bystřická sokolovna se stala důstojným prostředím pro konání této v regionu ojedinělé akce.

Pastvou pro oči diváků byla v letošním roce pestrobarevná skladba krojovaných, kterých v letošním roce dorazilo do Bystřice nebývalé množství. V největším počtu se při úvodní polonéze představili tanečníci ve valašských krojích, mezi nimi členové souboru Vsacan ze Vsetína, Rusavjan z Rusavy, tanečníci ze dvou zlínských souborů Kašava a Bartošova souboru, nechyběli zástupci z rožnovského Radhoště, z Lipty Liptál, z Beskydu Zubří, z moravského souboru Ševčík z Ostravy a pochopitelně členové pořádajícího souboru Rusava. Z největší dálky dorazili přátelé ze slovenského Martina ze souboru Turiec, dlouhou cestu vážili i zástupci souborů Limbora z Prahy, Vysočan z Jihlavy, Hlubina z Ostravy, Ostravička z Frýdku-Místku i dva páry z vysokoškolského souboru Poľana z Brna. V bohatě zdobených slováckých krojích byli k vidění členové souborů Dolina ze Starého města a z olomouckého souboru Krajina, v honosných hanáckých zase zástupci souborů Haná z Velké Bystřice a Haná z Přerova. V civilu se přijeli bavit tanečníci ze souboru Pláňava z Otrokovic - celkem tak na 47. valašský bál přijeli zástupci z 19 folklorních souborů.

V bohatém programu se po polonéze a nástupu krojovaných svým předtančením představil soubor Rusava s pásmem ze života řemeslníků Dráteník, s půlnocí došlo na tradiční strhávání holubiček, které zdobily stropy sálu. O tu nejvyšší - královnu - svedli tanečníci tuhý boj, aby se nakonec stala kořistí ogarů z Rusavjanu. Nechyběla bohatá tombola, domácí kuchyně s valašskými frgály ani oblíbené lidové hry. Součástí bálu je již po mnoho let také soutěž ve valašském odzemku, letos podruhé pod názvem Memoriál Stanislava Stanovského. V opravdu velké konkurenci si vítězství vytančil Jaroslav Jurajda ze souboru Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm. Po skončení soutěže bylo uděleno jednomu z porotců a zakládajících členů souboru Rusava Karlu Bubílkovi čestné členství souboru Rusava. K tanci a dobré zábavě až do ranních hodin střídavě hrály hudecká muzika Bukovinka, cimbálová muzika Rudy Magdona ze Vsetína, cimbálová muzika souboru Rusava a dechová hudba Rusavanka z Rusavy.

47. valašský bál souboru Rusava je již minulostí. Možná už dnes se mnozí těší na další, 48. ročník v roce 2003, který bude v jistém směru mimořádný. Bude totiž první akcí v rámci oslav 50. výročí založení souboru Rusava, jejichž součástí bude také 4. ročník mezinárodního folklorního festivalu Na rynku v Bystřici a které vyvrcholí slavnostním programem v říjnu roku 2003. Jistě se máme na co těšit.
Zveřejněno 29.01.2002 v 21:27 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm