logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

O dudách a dudácích

vydařená přednáška a koncert v Rokycanech
Josef Režný, Zdeněk Bláha, Věra Rozsypalová, Václav Švík, Josef Kuneš, Vlastimil Brada, ad. Malá muzika Rokytka Rokycany a muzika Prácheňského souboru Strakonice, režie Zdeněk Vejvoda Pořadatel: Klub přátel tanečního souboru Rokytka Okresní muzeum B. Horáka Rokycany, 16. února 2002 od 16 hodin

V sobotu 16. února proběhla v rokycanského Okresním muzeu B. Horáka v rámci oslav 35. výročí založení Souboru písní a tanců Rokytka jedinečná akce, která oslovila více než stovku příznivců lidové hudby z celé republiky i ze zahraničí. Pozvání rokycanských muzikantů přijal přední český organolog, specialista na dudáckou kulturu středoevropského regionu, Josef Režný ze Strakonic a vedle něho i výběr virtuózů na české dudy v čele se Zdeňkem Bláhou, Václavem Švíkem, Jaromírem Konrádym, Josefem Kunešem a Vlastimilem Bradou. Odpoledne bylo zároveň příspěvkem organizátorů k celostátní kampani Třicet dnů za občanský sektor.

Zahájil Josef Režný téměř dvouhodinovou přednáškou o původu a historii nástroje, jeho rekonstrukcích, pramenech a světové literatuře. Pokračoval dějinami dudácké hry na českém území, doloženými nástrojovými sestavami a vzácnými prameny, jaké mj. představují středověké glosy, ikonografie, záznamy z kronik, pozdější zápisy českých sběratelů i unikátní nahrávky fonografické a gramofonové. Přednáška byla oživena řadou reprodukovaných i živých ukázek, při nichž Režnému zdatně sekundovali strakoničtí muzikanti z Prácheňského souboru i jeho vynikající dívčí pěvecká skupina. Režný zahrál na malé vysoko laděné dudy "moldánky", rekonstruovaný "královský" nástroj podle fresek z Karlštejna, na dudy s doprovodem niněry, rámového bubnu, houslí, houslí s klarinetem (obsazení tzv. "malé selcké muziky"). Následovala živá diskuse, která zcela samozřejmě pokračovala i o pauze nad sklenkou dobrého vína.

Po přestávce se již představili v pořadu Králové českých dud mistři tohoto nástroje, především z Plzeňska a Chodska. Vysokou interpretační úroveň a zkušenosti znovu potvrdili členové legendární Konrádyho dudácké muziky Václav Švík, Zdeněk Bláha a Věra Rozsypalová. Velkým překvapením však byl pro mnohé především vynikající sólový výkon Josefa Kuneše, mladého kapelníka Domažlické dudácké muziky. Také otec a syn, Vlastimil a Lukáš Bradovi z Rokycan, předvedli virtuózní kousek z vlastní autorské dílny. Kromě nich se představili ještě Jaromír Konrády a Vladislav Chaloupek z plzeňského souboru Jiskra a Vladimír Kovářík, Martin Terray a Dana Freiová z Prahy. Hosty dudáckého pořadu byly Malá muzika Rokytka z Rokycan a muzika Prácheňského souboru ze Strakonic.

Zdeněk Vejvoda
Zveřejněno 26.04.2002 v 21:27 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm