logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Jaro a Český rok 2002 v Pardubicích

aneb Smtná neděle, Zelený čtvrtek a Velikonoce
Už několik let se v Pardubicích koná z popudu Agentury Tradice cyklus zvykoslovných akcí Český rok. Jak byly letos připomínány lidové zvyky ve městě, kde jejich tradiční pojetí setřel duch moderní doby?

Smrtná neděle
Věřte nebo ne, Smrtka se v Pardubicích vynáší třináct let. Už v roce 1990 se konalo první Vítání jara s vynášením Smrti na pardubickém Příhrádku. Tehdy to bylo na první jarní den, od roku 1996 se koná tak, jak tradice velí vždy o Smrtné neděli, tedy čtrnáct dnů před Velikonocemi. Letošní vynášení Smrti bylo tedy zahájeno v neděli sedmnáctého března v 15 hodin Na Příhrádku. Třičtvrtěhodinový program nejen o jarních zvycích připravily pardubické folklorní soubory Karmazín a Radost a po písničkách a tancování se všichni účastníci společně s diváky, kterých bylo na stopadesát vydali k řece Chrudimce, kde byla "paní zima" v podobě dokonce dvou smrtek zprovozena ze světa.

Honění Jidáše
Folklorní soubor Radost na Zelený čtvrtek již tradičně honil Jidáše a tropil velký hluk řehtačkami a klapačkami. O půl desáté byla prozkoumána pardubická radnice a od primátora ing.Stříteského dostali koledníci medové perníčky. Hned potom se vydali na krajský úřad, kde i hejtman ing. Línek měl připraveno trochu sladkostí a vysokými chodbami úřadu se řehtání obzvlášt´ krásně neslo. Posledním úřadem byl okresní, kde díky přednostovi ing. Panušovi byly pravé jidáše medem pomazané, které byly pozřeny s obrovskou rychlostí. Pak už se koledníci vydali do ulic aby připomněli JIdášovu zradu a příchod Velikonoc

Lidové velikonoce Již pět let ožívá nádvoří zámku o velikonočním pondělí nejen lidovými písničkami a tanci. Soutěže a hry, které se váží k Velikonocům byly lákadlem zejména pro menší diváky, na které čekaly sladké i stylové odměny. Letos byl program báječný nejen pro hezké počasí, ale i díky vystoupením domácích hostitelů - souboru Perníček a jejich hosta z dalekého Běloruska - souboru Čabarok. Soutěžilo se v lecčems - povídaly se tradiční i netradiční koledy a velikonoční říkanky, nejlepší koledník letos vykoledoval deset slepičích vajíček, pomlázka z největšího počtu proutků byla z 29 a přinesl ji Mirek Jech, jeho sestra Zdenka měla pro změnu díky dědečkovi nejkratší pomlázku. Z osmi proutků a měřila pouhé tři centimetry. Ta nejdelší pro změnu měla 424 centimetrů a společně s další 396 cm dlouhou pomlázkou byly opravdu k nepřehlédnutí. Nutno dodat, že stejně jako v minulých letech tomuto odpoledni předcházela pomlázka, kdy krojovaní koledníci ze souborů Radost, Baldrián a Perníček, někteří na voze taženém poníky, někteří za vozem objeli Pardubic a omladili souborová děvčata.
Zveřejněno 28.04.2002 v 21:27 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm