logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Jak je to s Mladinou

Jak je to s Mladinou
Otevřený dopis současného vedoucího souboru
Kamarádi a kamarádky, blízcí i vzdálení !

Vám všem, kteří sledujete život Plzeňského lidového souboru MLADINA, patří tento list.

V poslední době se ke mně dostává řada negativních zpráv o současném stavu našeho souboru a o jeho skeptické budoucnosti. Souhlasím s Vámi, patří nám to za leckteré nezodpovědné chování a přístup k Vám. Nicméně mi dovolte několik slov k tomu, co nám v nejbližší době přinesl čas:

9.9.1999 (povšimněte si toho data) skončil v našem souboru Miloš Vršecký, který soubor vedl bez mála 40 let. Vtiskl mu svojí tvář, daroval srdce a zanechal mezi námi kus svého života. Nás, dnešní generaci MLADINY, vychoval a utvořil k obrazu svému. Nicméně odchod Miloše z MLADINY neznamená jeho odchod z činnosti v lidových souborech, což ostatně mnozí z vás dobře vědí a prožívají. A co dál ?

9.9.1999 (povšimněte si toho data) si náš soubor zvolil svého nového vedoucího: Jiřího Bláhu. S mnohými z vás se známe velmi dobře a dlouho, a není tedy nutné, abych vám dlouze popisoval, kdo jsem. Proto jen stručně: Narodil jsem se v roce 1976 v Plzni. Od roku 1986 do roku 1991 jsem tancoval v Dětském folklorním souboru Škodováček pod vedením Jirky a Táni Urbanových. Poprvé jsem stanul na jevišti na podzim 1986 po boku tehdejšího HRADIŠŤANU. V roce 1991 jsem ze Škodováčku přešel do Souboru písní a tanců Škoda Plzeň pod vedení Miloše Vršeckého. Během svého působení v SPaT Škoda Plzeň, který byl v roce 1994 přejmenován na PLS MLADINA, jsem zažil mnoho hudebních a tanečních požitků např. spolupráci s paní choreografkou Libuší Hynkovou nebo s mnohými z vás taneční a pohybové kurzy manželů Rejškových. Za tu dobu, která je dobou mého dospívání a zrání, jsem mnohé zapomněl, ale i mnohé pochopil: např. že pouze věci pravdivé jsou hodny titulu lidové umění a lidové umění se vyvíjí a zapomíná stejně jako lidé, kteří jej tvoří. Od roku 1999 působím v MLADINĚ také jako její vedoucí. Rád bych zde připomenul, že datem 9.9.1999 působení Miloše Vršeckého v našem souboru opravdu skončilo. Důvod byl prostý: všechny dětské nemoci si chceme prožít sami.

9.9.2000 (povšimněte si toho data) uskutečnila MLADINA společný koncert s FS Vavřinec z Uherského Hradiště, což je soubor vytvořený z bývalých členů HRADIŠŤANU, našich vrstevníků. "Hradišťan" tak stál u prvního i posledního představení dnešní generace MLADINY ve 20. století a stal se tak jakýmsi kmotrem našeho konání. Tímto koncertem jsme uzavřeli staré tisíciletí a odrazili se směrem k hladině.

Dnešní MLADINU tvoří 40 mladých lidí (18 muzikantů a 22 tanečníků). Zkoušíme dvakrát týdně od 19:00 do 21:00. V loňském roce jsme si dali závazek, že každý rok uděláme 10 celovečerních představení (2 x 45 minut) a zatím se nám daří tento záměr realizovat. Nicméně vím, že více než číst, je vidět na vlastní oči, a proto mi dovolte, abych Vás srdečně pozval na naši premiéru 27.4.2001 v Posádkovém domě armády Peklo v Plzni. Kde jinde nás můžete vidět Vám prozradí Ferman na našich internetových stránkách: http://mujweb.cz/Kultura/mladina.

Přeji vám klid k dobrému rozjímání a pevné jádro vašich souborů.

Váš Jiří Bláha, vedoucí PLS Mladina
Zveřejněno 16.02.2001 v 22:01 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm