logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Velikonoce v Pardubicích

Nejdelší pomlázka 420 cm !!!
Déšť a nízká teplota sice zmařily plánovanou kolední objížďku na voze taženém koňmi, ale neodradily před uspořádáním programu Lidové velikonce na zámku. Pořadu, který je součástí cyklu Český rok - autorského projektu Aleše Mokrena, přinášejícího již několik let do pardubických ulic zvyky našich předků. S úderem patnácté hodiny padlo poslední rozhodnutí - mokrá varianta, a stovka diváků se natlačila do malého prostoru jednoho ze sálů zámku. Pardubická Radost začala jarním pásmem a prošla tak období od Smrtné neděle až po velikonoční pondělí.

Hned úvodní soutěž pro všechny zúčastněné koledníky přinesl nevídaný souboj. Nejkratších pomlázek bylo hned několik. Nakonec po pečlivém přeměření byla jako nejkratší pomlázka vyhlášena pouhých 5 cm dlouhá pomlázečka z osmi proutků, s opletenou rukojetičkou! Kdo ji upletl? Děda Kalousek zněla odpověď majitelky. Věřte nebo ne, míry pěti nejkratších pomlázek byly 5cm, 5cm, 6cm, 6,5cm a 7cm. Oceněna byla i pomlázka 11,5cm dlouhá, ale s krásným opleteným košem! A nejdelší pomlázka? Ta se prakticky nevešla pod klenbu sálu. Podle zhruba stodvaceticentimetrového koledníka ji upletl taťka Jiránek. A byla impozantní - 420cm! Druhá v pořadí měřila 345cm a třetí, kterou upletl jeden z tanečníků Radosti měla 178cm.

Pomlázky z největšího počtu proutků byly tři a všechny ze třinácti. Upletli je děda Koreček, taťka Martínek a tu třetí dostala maminka jednoho koledníka od pacienta. K výsledkům se ještě sluší dodat, že nejkrásnější vajíčko byla tentokrát vyškrabávaná kraslice a nejšikovnější koledník Lukáš Kyncl vykoledoval 27! slepičích vajíček. Poděkování zaslouží Město Pardubice, které podporuje celý cyklus Český rok, Východočeské muzeum v jehož prostorách se za 14 dní bude konat i další pořad - Stavění Máje a konečně pořadatel Aleš Mokren - Agentura Tradice.
Zveřejněno 16.04.2001 v 22:01 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm