logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Pastýři nespěte...

Slavnostní představení v rámci oslav 35. výročí rokycanských souborů
Soubory Rokytka, Rokytí, Rokytička, Sluníčko a Hejhálek slaví v sezóně 2001/2002 již 35 let své práce a publikum se může těšit na tradiční i mimořádná představení tohoto kulturního fenoménu města Rokycany. První sváteční setkání proběhne v sobotu 15. prosince v Domě kultury při premiéře nového vánočního pořadu, který nemá (už počtem účinkujících, kterých bude více než 150) v západních Čechách obdoby.

Tradice předvánočních představení folklorních souborů, které pracují při Domě dětí a mládeže v Rokycanech, začala již před třinácti lety, v roce 1988. V sobotu 16. prosince proběhlo v tehdejším malém sále rokycanského Sdruženého klubu pracujících (dnes DK TJ Sokol) první poloveřejné vánoční představení s názvem "Koleda, koleda...". Již tehdy byl patrný hlavní záměr tvůrců, který zraje až do dnešních dnů. Jde o snahu představit polozapomenuté obchůzkové slavnosti adventního kalendáře našeho kraje (na sv. Barboru, sv. Mikuláše, sv. Ambrože a sv. Lucii), výroční zvykosloví a hudební folklor vánočního období na Rokycansku, Plzeňsku a v jihozápadních Čechách.

Rok od roku docházelo k dílčím změnám v koncepci představení. Nejvýznamnější byl režijní zásah Václava Bárty v roce 1994. Tak vznikl pořad Půjdem spolu do Betléma, který se v obměnách reprízoval i v dalších letech. V roce 1993 se na scéně poprvé objevil živý betlém, který je vyvrcholením programu dodnes. V současnosti dochází a v budoucnu bude jistě docházet k dalším posunům, zejména se sílícím důrazem na věrnost rekonstrukcí. Rokycanský soubor se vždy mohl spolehnout na erudici a znalosti umělecké vedoucí Boženy Auterské a zkušenosti týmu vedoucích jednotlivých složek a nebránil se ani spolupráci s odborníky.

V roce 1999 měl premiéru nový dvoudílný pořad "V ten vánoční čas", kdy se poprvé objevila postava vzpomínající stařenky s kolovratem (část "Vzpomínky ze stříbrných nití"). Letos ve slavnostní 35. sezóně přicházejí rokycanské folklorní soubory opět s novinkou. Diváci uvidí v režii Zdeňka Vejvody choreografie a hudební úpravy B. Auterské, A. Hirschové, manželů Cíglerových, R. Šlapákové, J. Malíka, J. Fišera, Z.Vejvody a J. Nejdlové. Po repríze "Vzpomínek ze stříbrných nití" mladí muzikanti, zpěváci a tanečníci uvedou ve druhé části koncertu premiéru veselého vánočního pořadu "Pastýři, nespěte ...".

Představení začínají v sobotu 15. prosince v 15.00 a v 18.00 hod v rokycanském Domě kultury. Předprodej vstupenek je v Domě dětí a mládeže od 3. 12. vždy v úterý a ve čtvrtek od 8 do 17 hod (tel. 0181/722618 - A. Hirschová).

Pro MFD a folklor.cz Zdeněk Vejvoda
Zveřejněno 11.12.2001 v 22:01 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm