logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Štědrá koleda králů

Vánoční představení pro děti i dospělé
Čas adventní voní i ve Východočeském divadle v Pardubicích vánoční muzikou, lidovými zvyky a koledami. Na Hronovické scéně měla 9. prosince premiéru hra Štědrá koleda králů. Scénář k ní podle lidových obchůzkových her napsal Aleš Mokren, který je zároveň režisérem představení. Na vzniku se dále podíleli Jana Uherová - dramaturgická a režijní spolupráce, Kamila Skopová - výtvarná spolupráce, Iva Dostálová - část hudebních úprav, Marie Mokrenová - choreografie. V představení, které je v produkci VČD účinkují členové folklorního souboru Baldrián a herci Lída Vlášková, Petra Janečková, Alexandr Postler, Pavel Doucek.

Ve čtyřech obrázcích vánočního času uvidí diváci část zvyků adventu i závěrečnou obchůzku tří králů. V prvním obrázku přijde Mikuláš s početným doprovodem, který býval tvořen nejen známými čerty a anděly, ale také laufrem, vojákem, kominíkem, selkou i muzikanty. Ve druhém obrázku se podíváte o štědrém večeru do vesnické chalupy na přípravu štědrovečerní večeře, koledu ponocného i pastýřů a čarování svobodných dívek k přivolání milého. Třetí obrázek je o štěpánské koledě, putování k jesličkám i novoročním vinšování. Čtvrtým obrázkem jsou vznešení tři králové, kteří se přicházejí poklonit právě narozenému Synu Božímu.

Hodinové představení plné hraní, zpívání a tancování je doplněno závěrečným společným zpíváním známých lidových koled a je určeno pro všechny diváky od čtyř let věku. Štědrá koleda králů je na Hronovické scéně k vidění 21. prosince od 16 a 19 hodin, 23. prosince od 19 hodin a 26. prosince od 16 a 19 hodin. Poslední představení v rámci letošních vánočních svátků bude sehráno tamtéž 5. ledna od 17 hodin. Vstupenky můžete zakoupit v obchodním oddělení VČD i v Informačním centru města Pardubic na Třídě Míru (tel. 040/6612474).
Zveřejněno 12.12.2001 v 22:01 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm