logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Smrtka zimu z Pardubic neodnesla

Smrtná neděle byla po čtrnácté v Pardubicích příležitostí vynést Smrt a ukončit nadvládu Paní zimy. Postaraly se o to pardubické soubory Perníček a Karmazín a pražský Mateník.
Psal se rok 1990 a na pardubickém Příhrádku se o prvním jarním dnu konalo první obnovené vítání jara v podobě vynášení Smrti. Od roku 1996 se koná stejně jako letos vždy o Smrtné neděli, tedy čtrnáct dnů před velikonocemi.
Tentokrát měli všichni, kdo chtěli být u zprovození zlé paní zimy ze světa, možnost přjít o půl třetí na pardubický Příhrádek. Přes ukrutnou zimu předvedly děti ze souboru Perníček část pásma o jarních zvycích, muzikanti Karmazínu doprovodili tanečníky Mateníku při několika tancích. Hrdinství dospěláků, kteří hráli a tančili v krojích si zaslouží vzhledem k teplotě okolo tří stupňů Celsia velké uznání.
Tanečním výkonům, ale i dobrému ladění obou muzik tleskalo na sto dvacet diváků, což vzhledem k počasí byl úctyhodný počet. Všichni se pak společně vydali v čele se Smrtkou průvodem k nedaleké Chrudimce. Tam byla vhozena do vody a pak podle tradice všichni od řeky utíkali, neb kdo zůstane poslední, toho Smrtka do vody stáhne a do roka jistojistě umře.
Dobrá věc se podařila, Smrtka ve vodě skončila. Potud by se zdálo, že vše bylo v pořádku. Ale ouvej. Zatím co v předchozích třinácti letech zamířila nedobrá postava poslušně po proudu pryč z města, letos jak potvrdilo svědectví mnoha diváků, ještě po hodině a půl byla téměř na stejném místě. A tak si zjevně v Pardubicích na příchod jara budou muset ještě chvíli počkat
Zveřejněno 07.04.2003 v 08:47 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm