logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Úvodní den se vydařil, dnes pokračují Slavnost perníku 2003

ČTVRTEK 8. KVĚTNA 2003 10.00-18.00 HOD. ZÁMEK PARDUBICE. Včerejší, úvodní den Slavností perníku přilákal na nádvoří zámku stovky návštěvníků, především rodičů s dětmi.
Velký úspěch mělo stavění perníkové chaloupky, malí i velcí zkoušeli ruční vtlačování perníku do forem, jejich výtvory se na místě pekly a autoři si je mohli odnést domů. Děti vyzkoušely zdobení perníku bílými a barevnými polevami a část nádvoří je vyzdobena obrázky perníkové chaloupky. Hlavně nejmenší diváky potěšily tři reprízy pohádky, ty větší pak folková kapela. Večerní beseda perníkářů s ing. Janem Ivánkem CSc., zástupcem ředitele vztahů s Evropskou Unií Ministerstva zemědělství se protáhla z plánované hodiny na hodinu a půl a tak se dá říci, že úvodní den slavností se vydařil.
Dnešní den bude provázet bohatý program s účinkováním např. Pardubických pozounérů, folklorního souboru Perníček, hudební skupiny Maruščiny Jahody, Tanečního klubu Life, dechovky Pernštejnka, folkové skupiny Non Cua Canto, nadále se bude malovat, zdobit a tvarovat perník, fungovat bude Perníková matrika, Baba Jaga bude učit sedat na lopatu a desítka perníkářů a perníkářských firem bude nabízet perníky nejrůznějších tvarů, barev, chutí a vůní. V Rytířském sále budou vystaveny soutěžní práce perníkářek na téma perníková obuv v jakémkoli provedení, ta, která získá největší počet hlasů návštěvníků slavností bude oceněna titulem Královna perníku.
Vyvrcholením slavností bude v 16.30 korunovace Královny perníku předsedou vlády České republiky panem Vladimírem Špidlou a primátorem města Pardubic panem Jiřím Stříteským, zároveň přítomné perníkářky a perníkáři obdrží symbolické glejty opravňující je k výrobě perníku. Od páté hodiny do šesté bude vnitřní nádvoří zámku patřit veřejné besedě pana premiéra s občany, vstupné na slavnosti nebude od 16.50 hodin již vybíráno a přijít tak může opravdu každý. Menší účastníci slavností se v 17.40 shromáždí na vnějším zámeckém nádvoří a to nejen ti, kteří prošli kurzem Baby Jagy, ale všichni, kdo zaplatili vstupné a budou chtít uloupnout perníček z naší Perníkové chaloupky. "Snědením" perníkové chaloupky a údery zámeckých věžních hodin, osmnáctou hodinou letošní Slavnosti perníku skončí.
Mgr. Aleš Mokren v. r.
V Pardubicích 8. 5. 2003

___________________________________________________________________________
PERNÍKOVÁ TISKOVÁ KANCELÁŘ - Mgr. Aleš Mokren - AGENTURA TRADICE K Višňovce 1095, 530 02 Pardubice, mobil. 606 602 159, tel. fax. zázn. 466 631 211,
internetová adresa: http://www.slavnosti.cz e-mail: agentura@tradice.cz
DALŠÍ INFORMACE: Slavnosti perníku
Zveřejněno 08.05.2003 v 06:46 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm