logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Valašský soubor Rusava oslavil 50. výročí svého založení

Rok 2003 se pro valašský soubor písní a tanců Rusava odvíjel ve znamení oslav 50. výročí založení souboru; začal 48. valašským bálem a dospěl k vrcholu oslav, kterým byl hlavní pořad k 50. výročí Rusavy. Ten se uskutečnil v sobotu 18. října t. r. v Bystřici pod Hostýnem.
Celý rok 2003 se pro valašský soubor písní a tanců Rusava odvíjel ve znamení oslav 50. výročí založení souboru - začal 48. valašským bálem a přes přípravu 4. mezinárodního folklorního festivalu Na rynku v Bystřici, medailon souboru k jubileu v rožnovském skanzenu a řadu dalších významných vystoupení a akcí dospěl k vrcholu oslav, kterým byl hlavní pořad k 50. výročí Rusavy. Ten se uskutečnil v sobotu 18. října t. r. v Bystřici pod Hostýnem.
Předzvěstí slavnostního večera byla dopolední pietní vzpomínka za již nežijící členy souboru na bystřickém hřbitově; hodinu před samotným slavnostním pořadem byla cimbálovou muzikou souboru Rusava zahájena vernisáž fotografií z historie souboru, kde mohli mnozí bývalí i stále aktivní členové zavzpomínat na akce a roky strávené mezi přáteli z Rusavy.
Samotný pořad byl zahájen blokem pozvaných souborů a přátel - souboru Rusavjan z Rusavy, Vsacan ze Vsetína a Danzdeel z německého města Salzkotten. Chybět nemohli ani malí Valášci z Malé Rusavy a představili se rovněž bývalí členové souboru Rusava dvěma tanečními pásmy. Ti, kteří ač již neaktivní, stále nacházející cestičku "mezi své" do Rusavy. Druhá, hlavní část večera již byla věnována oslavenci, který si pro slavnostní večer připravil blok převážně rusavských tanců a písní. Hosté slavnostního večera, kteří zcela zaplnili bystřický kinosál, se postupně tancem i zpěvem v podání souboru Rusava přenesli přes rusavské pastviny či jarní zvyky až k samému vrcholu večera, kterým bylo scénické zpracování některých projevů rusavského svatebního zvykosloví v pásmu Rusavská svatba. To bylo proloženo unikátními historickými záběry tohoto obřadu, které v roce 1955 natáčel na Rusavě Čs. krátký film. Dochované rusavské svatební zvyky poukazují na ojedinělost a autenticitu rusavského folkloru v rámci Valašska a díky souboru Rusava spatřily opět světlo světa ve scénickém zpracovaní a mohly tak být přiblíženy divákům slavnostního pořadu.
Po svatebním veselí se na podium postupně scházeli gratulanti, kteří poblahopřáli souboru Rusava mnoho úspěchů do další činnosti a vesměs se shodli, jak významné je pro národní kulturu udržování lidových tradic a činnost folklorních souborů, které vzaly tento nelehký úkol na svá bedra. Za všechny lze zmínit zástupce města Bystřice pod Hostýnem Mgr. Zdeňka Pánka, zástupce RAUČ Dr. Olišara a prof. Hejhalovou, zástupce Folklorního sdružení ČR Dr. Petra Vašíčka a gratulanty ze souborů Vonica, Vsacan, Rusavjan, Dolina, Bača, Vysočan, Danzdeel a dalších.
Slavnostní večer pokračoval ve velkém sále Společenského domu Sušil besedou u cimbálu, kde se mohli všichni bývalí i současní členové souboru podělit o své vzpomínky a také zážitky z prožitého večera. Ten byl bezpochyby vydařeným a důstojným zakončením oslav 50. výročí souboru. Valašský soubor Rusava tak vstoupil do nového padesátiletí a kdo na slavnostním večeru byl, mohl se přesvědčit, že o budoucnost lidového umění v Bystřici pod Hostýnem a regionu nemusíme mít prozatím obavy.
Tomáš Čech
Zveřejněno 23.10.2003 v 14:41 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm