logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Patnácté rozloučení se zimou v Pardubicích

Již po patnácté se pardubičtí folkloristé rozloučí se zimou obnovenou tradicí vynesení smrti. Smrtná neděle letos podle lidového kalendáře připadá právě na tu nadcházející, 28. března, a tak se v 15.00 hodin můžete na Příhrádku připojit k průvodu, který vynese symbol zimy z města.
Před čtrnácti lety, v roce 1990 se na pardubickém Příhrádku konalo první obnovené vítání jara v podobě vynášení Smrti, tehdy o prvním jarním dnu, aby si lidé postupně na tuto tradici zvykli. Od roku 1996 se koná stejně jako letos vždy o Smrtné neděli, čtrnáct dnů před Velikonocemi.
V neděli tedy mají všichni, kdo chtějí být u zprovození zlé "paní zimy" ze světa, možnost přijít o třetí hodině odpolední na pardubický Příhrádek. Ve zhruba půlhodinovém programu uvidí jarní zvyky a další písničky a tance ve zpracování nejmladšího oddělení souboru Radost. Hrát a zpívat bude i Karmazín, který je po celých patnáctero vítání jara z iniciativy Agentury Tradice tradičním hostitelem a podle posledních zpráv budou tančit tanečníci ze souboru Kohoutek.
Po vystoupeních souborů se všichni společně za zpěvu lidových písniček vypraví k nedaleké Chrudimce. Tam bude Smrtka vhozena do vody a všichni, pořadatelé i účinkující věří, že s ní do dalekých krajin odplave studené počasí a přivítáme opravdové jaro. Dodáváme, že vstup je volný a vítáni jsou domácí i přespolní, zejména rodiče s dětmi.
Zveřejněno 24.03.2004 v 10:42 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm