logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

LÉČIVÝ BALDRIÁN - pět let pardubického souboru

Pardubický folklorní soubor Baldrián slaví páté výročí svého vzniku. Při příležitosti Folklorního festivalu uvede v rámci Pernštýnské noci v pátek 4. června v atriu radnice pořad Léčivý Baldrián. Jeho začátek je ve 20.30 hodin, a jaký bude prozradili vedoucí souboru Marie a Aleš Mokrenovi.
Bylinky a lidové tance či písničky mají mnoho společného. Zahánějí starosti, smutek, léčí duši i tělo, očarují milého i milou, potěší při odloučení, dodají kuráže a síly. Jsou na pláč, na bolest, na lásku, na nemoc, k radosti, k práci, k zábavě, odpočinku. Některé skromné nenápadné, ale i košaté, hojné, jednou přijde vhod tahle, jindy jiná. I proto má pardubický folklorní soubor Baldrián jméno právě po bylince. A u příležitosti výročí pěti let svého zasazení vás zve k léčivému posezení, plnému bylinek - písniček a tanců. Co si z kouzelné moci Baldriánu vyberete, záleží jen na vás.
O Pernštýnské noci 4. června 2004 můžete s Baldriánem být v těchto časech:
20.30 - 21.15 LÉČIVÝ BALDRIÁN
komorní pořad k pátému výročí vzniku souboru v atriu pardubické radnice
22.30 - 23.00 BALDRIÁN NA NÁMĚSTÍ
půlhodinka zábavy s Baldriánem, při které si zatančíte i zazpíváte na
Pernštýnském náměstí - pódium u Morového sloupu
23.30 - 24.00 ZPÍVAJÍCÍ BRÁNA - PŘÍHRÁDKOVÁ
závěrečné nokturno s hudebními klenoty i pozpíváním známých písniček
Baldrián v Pileticích 2003
lidový název léčivé bylinky "Kozlíku lékařského", je zároveň jménem komorního folklorního souboru z Pardubic, založeného v roce 1999. Dvacet muzikantů, zpěváků a tanečníků se věnuje zejména domácímu regionu - Polabí, repertoár tvoří původní autorská pásma (např. O perníkových panenkách, Máje i svatej Ján štěstíčko přejou nám, Masopust, Štědrá koleda králů) i samostatné lidové písně a tance.
Baldrián v plzeňském rozhlase
Mezi akce, kterých si členové souboru nejvíce váží patří například reprezentace města i kraje na výstavách Regiontour a Slovakiatour, doprovázení národního finále dětské soutěže Zpěváčci, úspěšných účinkování na festivalech v Rožnově p. Radhoštěm, Velké n. Veličkou, Adámkových a Čermenských slavnostech a samozřejmě na domácím festivalu Pardubice-Hradec Králové. Soubor tradičně vystupuje ve skanzenu na Veselém Kopci, rád jezdí do Lanškrouna i Zdechovic, oživuje zvyky jako je tříkrálová obchůzka, masopust, stavění máje, Svatojánská noc, Martinské posvícení nebo mikulášský průvod. Itálie a Slovensko jsou zahraniční kraje, kam Baldrián také zavítal a velmi dobře se prezentoval v živě přenášeném koncertu ve studiu Českého rozhlasu Plzeň společně se souborem Valašský vojvoda.
Štědrá koleda králů - Pod hvězdou
Zatím největším projektem Baldriánu je "Štědrá koleda králů". Ta je nejen divadelním představením, jež v několika reprízách vidělo přes patnáct set diváků, kdy část představení byla realizována v produkci Východočeského divadla a s jeho herci. Jeho součástí je také stejnojmenné CD vánočních koled a soutěž dětských zpěváků lidových písní "Zpívánky s Baldriánem", která bude vyhlášena v letošním roce a při jejíž příležitosti soubor plánuje vydat zpěvníček koled.
Baldrián - folklorní soubor z Pardubic
Baldrián má se svou jmenovkyní, bylinkou, údajně společnou tu vlastnost, že zklidňuje nervovou soustavu, nebo, chcete-li, zlepší náladu a hladí na duši. Alespoň tak to říkají čeští i zahraniční diváci, kteří soubor viděli na festivalech, městských a obecních slavnostech, tancovačkách, koncertech, komponovaných pořadech, v hotelích a na firemních prezentacích. Je-li tomu tak, už musíte vyzkoušet sami. Těšíme se na vás!
Zveřejněno 03.06.2004 v 08:01 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm