logo
Aktuality ze světa folkloru, folklorní soubory, folklorní festivaly a akce,
folklorní CD, MC, publikace, zvyky a pranostiky, kuchařka...
Český rok

Novinky
Folklorní soubory I.
Folklorní soubory II.
Folklorní kalendář
Folklorní festivaly
Festival Tradice
Folklorní CD a MC
Folklorní fotogalerie
Folklor v éteru
Folklorní publikace
Folklorní kuchařka
Zvyky a pranostiky
Lidé ve folkloru
Folklorní oblasti
Slovensko
Archiv příspěvků
Krátké pozvánky

Kontakt
Pro registrované

Vynášení Smrti tuto neděli (13.3.05) v Pardubicích bude!

Přestože podle bílé pokrývky nikoho asi nenapadá, že jaro je již za dveřmi, lidový kalendář nám připomíná, že nadcházející neděle je Smrtná. Je čas se tedy s bíle oděnou krutou paní zimou vypravit k řece, utopit ji, zprovodit ze světa a uvítat jaro.
Šestnácté v pořadí je letošní Vítání jara aneb vynášení Smrti v Pardubicích, z iniciativy Agentury Tradice a Folklorního souboru Karmazín. Uskuteční se v neděli 13. března od patnácti hodin na pardubickém Příhrádku. Protože Karmazín spolupracuje s folklorním souborem Kohoutek, zpívat a tančit se určitě bude. Muzikanti jsou odhodlání vzít do ruky nástroje i za teploty +1 stupeň Celsia a tak všichni věří , že dojde i na muziku. Ta bude vyprovázet Smrt z města a do průvodu, který bude směřovat na tradiční místo k Chrudimce, jsou zváni všichni, neboť "bude-li nás víc, nezmůže zlá paní zima nic!".
Pořadatelé rádi uvítají domácí i přespolní a zejména co nejvíce rodičů s dětmi, kterým na Pardubicku právě končí "jarní" prázdniny. První obnovené vynášení Smrti se v Pardubicích konalo v roce 1990, tehdy o prvním jarním dnu, aby si lidé postupně na tuto tradici zvykli. Od roku 1996 se koná stejně jako letos vždy o Smrtné neděli, čtrnáct dnů před Velikonocemi.
Zveřejněno 07.03.2005 v 10:45 hodin

ČESKY DEUTSCH ENGLISH POLSKI

logo

POZVÁNKY
***********
Copyright 1998-2024 © Aleš Mokren a Luděk Šorm